Su Arıtma Cihazı Almadan Önce Muhakkak Okumalısınız. (2021 Yılı Tavsiye )

Posted by admin 12/04/2021 0 Comment(s)

 

Su Arıtma cihazı satın almaya karar veren her müşteri, öncelikle su arıtma cihazları sektöründe fiyat değişimlerinden, Herhangi bir standartın olmamasından ve, Her satıcının Yalan Yanlış Bir çok bilgi paylaşmasından yakınmalaya başlamaları, Birkaç Firma ile görüştükten sonra başlar.

Sonrasında, Ucuz Arıtmalar ile Pahalı Su Arıtmalar Arasında nasıl bir fark varda, bu ürünlerin arasında uçurum niteliğinde bir fark olduğunu öğrenmeye çalışır.

Ve aklı iyice karışır.

Bu makaleyede tam bu noktada ulaşıyorsanız eğer. Bu makaleyi okuduktan sonraki görüşmelerinizde satıcılara neleri soracağanız ve nelere dikkat edeceğiniz konusunda, bir fikriniz olacak.

Öncelikle Su Arıtma Cihazlarını kendi içinde inceleyelim. Evde kullanım için satın alabileceğiniz 3 çeşit su arıtma cihazı mevcut.

  • Tazgah Altı Su Arıtma Cihazları
  • Tezgah Üstü Su Arıtma Cihazları ( Mini Sebil olarak Adlandırılır Genellikle )
  • Arıtmalı Su Sebilleri.

              Tezgah Altı Su Arıtma Cihazları

Tezgah altı su arıtma cihazları,  Mutfağınızda bulunan bangonun altına kurulan 8 ya da 12 lt kapasiteli, 5 filtre 5 aşamadan başlayarak 12 – 13 aşamalı ürünlere kadar yükselen, kafa karıştıran bir sürü sektör terimi yazan ürünlerin içerisinde, bu ürünlerle uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan insanların. Hangisine güvenmeliyiz? Hangi firmanın ürünü en sağlıklı? Gibi sorular sorması çok doğal.

Tezgah altı su arıtma cihazları da kendi içerisinde,  2’ye ayrılır aslına bakarsanız, Bu ayrımı fazlasıyla çoğaltabiliriz fakat 2 ana kategoride incelemek daha sağlıklı olacaktır.

  • Açık Kasa Su Arıtma Cihazları

Açık Kasa Su Arıtma Cihazları, Ülkemize ortalama 25 yıl önce gelen üçlü çelik tüplü, reçine ve karbon filtreli suyu sadece yumuşatma ve kireç alma özelliğinden sonra. Reverse Osmosis System olarak Sunulan İlk Üründen Yani Tezgah Altı Açık Kasa Su Arıtma Cihazından Bahsetmek İstiyorum.

Tezgah Altı Açık Kasa Su Arıtma Cihazları, Standart olarak 5 filtre 5 aşamadan oluşan, Membran Filtre Kombinasyonu ile, çalışan ve suyu İkiye ayırarak temizleyen bir sistemdir.   Açık kasa su arıtma sistemlerinde sistem genelde 5 aşamadan oluşur ve bu aşamalar ters ozmos sisteminin standart çalışması için gerekli olan filtre sayısıdır, çok aşamalı sistemlerde ise 5 filtre 5 aşamadan oluşan sistemin suda kaybedilmiş olduğu potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi değerleri tekrar suya geri kazandırma amaçlıyoruz ve suyun ph seviyesini yükseltme amaçlı kullanılan çok filtre çok aşamalı sistemlerde ters ozmos sisteminin kalbi olan mebran filtre 100 gpd olarak kullanılırsa hem atık sudan tasarruf etmiş olursunuz hem de zengin mineralli bir suya ulaşmış olursunuz.

Açık kasa su arıtma sistemlerinde Ön üç ü filtre Sediment, Aktif karbonve blok karbon 6 ayda bir değiştirilmelidir. Membran ve tatlandırıcı filtre ise ortalama bir bir buçuk yıl aralığında 1 defa değiştirilmelidir. Arıtma sisteminin tankı Çelik olmalıdır ve NSF/ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu olmalıdır. Tüm bu standartlara uyan ürünleri gönül rahatlığı ile satın alarak kullanabilirsiniz

 

  • Kapalı Kasa Su Arıtma Cihazları

 

Kapalı sistem Su arıtma cihazlarında filtreler genellikle in line olarak kullanılmaktadır inline filtreleri sıkıştırılmış filtre de diyebiliriz açık kasa su arıtma sistemlerinde 6 ayda bir değişen filtreler yerini in line filtre kullanırsanız eğer yılda 1 defa değişim sağlarsınız tabii ki bu kullanacağınız filtreler kalitesiz ve nereden geldiği belli olmayan filtreler olmamalıdır

Genellikle su arıtma cihazlarının hepsinde kullanılan parçaların ve filtrelerin özellikle NSF/ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu olmasını dikkat ediniz. Kapalı kasa su arıtma sistemlerinde ürünün ürettiği suyun ph seviyesini alkali ve detoks filtre gibi  etki edecek, filtrelerle suyun ph seviyesini yükseltmeye amaçlarız. Ters ozmos sisteminin kalbi olan membran filtreden şebeke suyunuz geçerken içerisinde bulunan insan sağlığına yararlı potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin yüzde 10 - 15 lik kısmını kaybeder.

Kaybettiği bu mineralleri pH seviyesi yükseldiği zaman suyun tadı acı ulaşmaması için geri kazandırmak amaçlı ekstra mineral filtreler kullanırız. Bu filtrelerinin içerisinde doğal mineral topları bulunmaktadır, yine mineral filtrelerin üreticisinin ve kullandığı malzemelerinNSF/ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu olmasına dikkat ederiz.

 

Su arıtma cihazı sektöründe satın aldığınız ürünlerde daha çok firmanın verdiği hizmete dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz bölgede servisinin olup olmaması hangi parçaların garanti kapsamına girdiği ve aradığınızda karşınızda bir muhatap ın olması her zaman çok önemlidir. Ülkemizde herhangi bir denetleme mekanizması olmamasından dolayı Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinden getirilen ucuz ürünler ülke piyasasına sokularak kötü niyetli kişiler tarafından insan sağlığı ile oynanmaktadı.r

Bu makalemizin altına dilediğiniz marka ve işletme ile ilgili sorular sorabilir ve bizden yardım talep edebilirsiniz. Biz Spring Water su arıtma sistemleri olarak çok fazla ürün satmanın peşinde olan bir firma değiliz, az öz ve sağlıklı ürün üretmeye çalışan bir firmayız bu sebepten dolayı ürünlerimizin içerisindeki tüm parçaları ve filtreleri titizlik ve seçmekteyiz.

Kapalı Kasa Su Arıtma Sistemlerinde Günümüz teknolojisi ile, Üretilen Filtreler Suyun tezzetini ve sağlıklı olmasını Bir tık ileri taşımıştır. Tam Dijital ürünler, Arıtmalı Su Sebilleri vb gibi bir çok ürün bulunmakta. Fakat Yine tekrarlamak istiyorum. Satın aldığınız ürünü Size sunan firma ile sürekli muhatap olacağınızdan dolayı, kurumsal su arıtma firmlarını tercih etmeniz çok önemlidir.

 

300 – 500 ₺ gibi fiyatlarla akıllarına gelen tüm özelliklerin ürünlerinde olduğunu söyleyen kişilerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ürünler size sağlıklı su sunmaktan çok uzakta hatta sağlığınızla oynadıklarını söyleyebiliriz.

Ürünlerin içerisinde kullanılan en küçük parçanın bilr antibakteriyel olması, NSF/ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu Olması hayati önem taşımaktadır.

 

Tezgah üstü su arıtma Sistemleri (mini Sebiller - Çeşme Ucu Aparatları )

 

Tezgah Üstü Su Arıtma Sistemlerinde, Genellikle Portatif taşınabilir olması az yer kaplaması gem sıcak hem de soğuk su verme gibi özellikler bir arada bulunanca, Doğal Olarak Herkesin mutfağında görmek istediği ürünler arasında bulunmaktadır.  Bu ürünleri Mini arıtmalı sebil olarak nitelendirebiliriz. Genelde Piyasada bulabileceğiniz mini sebiller 4 ya da 5 filtreli , sizlere biraz önce anlattığım temek Reverse Osmosis System kullanmaktadır. Ülkemizde Sadece Spring water’ın mini sebillerinde ekstra mineral filtre bulunmaktadır.

 

Diğer ürünlerde hem ürünün içi çok küçük olduğundan hem de farklı filtre kombinasyonu kullanmasından dolayı, özelleştirilebilir ürün olmaktan çok uzaktadır. Musluğunuzun ucuna takılan küçük bir aparatla suyu arıttığını iddaa eden ürünler ya da kısacası parçalar, Suyunuzda herhangi bir arıtma yapmazlar. Az miktarda, bir karbon ve reçineden suyu süzerek size sundukları için, Suyunuzun tadı inceldiği için, sadece tadı yumuşamaktadır. Ve çok kısa aralıklarla sürekli kartuş değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Arıtmalı Su Sebilleri

 

Bu ürünler üzerinde söylenebilecek çok fazla bir bilgi yok aslında, Adı direkt olarak ürünü yaptığı işi ve özelliklerinden sizi haberdar ediyor kısaca, Genellikle iş yerleri Ofisler gibi yerlerde günlük yoğun bir şekilde sıcak soğuk su  kullanılan yerden tercih edilen bu ürünleri evlerinde kullanmayı tercih eden kullanıcılarımız satın aldıkları ürünlerden oldukça memnun olduklarını söyleyebilirim.

 Arıtmalı sebiller hakkında sormak istediğiniz bir konu olursa bize iletişim bölümünde bulunan numaralarımızdan dileğiniz zaman ulaşabilirsiniz.