Reverse Osmosis System Nasıl Çalışır? Ekstra Aşamalar Ne işe Yarar?

Posted by admin 19/04/2021 0 Comment(s)

 

Bilindiği üzere Su Arıtma Cihazlarında, kullanılan çalışma sistemi Reverse Osmosis System yani ters Ozmos Sistemidir. Ters Ozmos Sisteminin, çalışma şekli standart olarak bakıldığında, 5 aşamadan oluşur. Bu 5 aşama bazen 4 filtre içerisine sığmaktadır, bazen de 5 filtre olarak aşamalandırılır. Ekstra aşamaları anlatmadan önce Sistemin nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor. Çünlü bu sistem suyun içerisinde bulunan anyon, katyon, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi değerlerle oynamaktadır.

5 ya da 4 Filtre 5 aşamadan oluşan kök Reverse Osmosis Systemin Kalbi, Membran Filtredir. Membran Filtrenin özelliği Nasıl işlem yağtığına geçmeden önce Dilerseniz ilk filtreden itibaren suyun geçtiği aşamaları anlatmaya başlayalım.

  1. Sediment Filtre :  Sediment Filtre Yoğunluğuna Göre Değişen versiyonları bulunmaktadır. 1 mikron, 5 mikron, 10 mikron ve 20 mikronluk modelleri mevcuttur. Genellikle Su Arıtma Cihazlarının ilk Filtresinde 5 mikronluk bir Sediment Filtre bulunur.  Bu Filtrenin Görevi Suyun içerisinde bulunan tortuyu, çamuru tutmaktır. Bu Sayede Membran Filtrenin Daha Uzun Süre çalışmasını sağlamak için, ön filitrasyonun ilk filtresi Sedimnet Filtredir. Bazı Su Arıtma Cihazı Üreticileri 3. Filtre olarak ta Sediment Filtre Kullanmaktadırlar. Fakat 3. Filtreye takılan sediment filtre 1 mikrıon olmalıdır.
  2. Aktif Karbon Filtre :  Genel yapısı ile, Odun, Kömür, Hindistan cevizi kabuğu gibi maddelerin çeşitli işlemlerden geçmesiyle oluşur. Bu Filtre suyun içerisinde bulunan,  Renk, koku, tat, eriyik halde bulunan gazşarı ve prganik maddeleri sudan uzaklaştırır.
  3. Blok Karbon Filtre :   GAC karbon Filtre, olarak bilinen Blok Karbon Filtre Suyun içerisinde bulunan klor ve kireci temizler. Yoğun Karbın olarak ta bilinen Blok karbon Filtrenin İnsan sağlığına hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Bu Üçlü Filtre şebekeden gelen suyun ilk işlem gördüğü üç filtredir. Suyun Direkt olarak Membrana Girmemesinin en büyük sebeplerinden biri, Membran Filtrenin Gözeneklerinin çok kısa zamanda tıkanmaması, ve daha uzun ömürlü kullanılmasıdır. Zira, Bu ön üçlü Filtrenin Toplam ücreti Kullandığınız iyi bir membran filtreden daha ucuzdur. Membranın daha uzun süre stabil alışabilmesi bu ön üçlü filtrenin ortalama 6 ay ile 1 sene içerisinde bir defa üçününde değişmesi gerekmektedir.

        4- Membran Filtre ( Su Arıtma Cihazının Ana Filtresidir )

Membran Filtre 75 GPD 80 GPD ve 100 GPD olmak üzere üç adet evde kullanabileceğiniz seçeneği mevcuttur. GPD nin Açılımı Gallons Per Day Yani Açıklamak gerekirse, 75 lik bir membran gün içerisinde 75 galon su üretebilir anlamına gelmektedir. 1 galon 3,75 lt su anlamına gelmektedir bu değerlere göre 75 lik bir membran bir günde 283 lt su üretebilir anlamına gelmektedir.

Su Arıtma Cihazlarının İçerisinde bulunan en Önemli Filtre olan Membran filtre, yapısı ve yaptığı işlem gereği, NSF/Ansı standartlarında NSF/ANSI 58 Standartına uygun olarak üretilmesi gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortalama 72 ader testten geçtikten sonra, verilen bu belge sayesinde, Sağlığınızı riske atmış olmazsınız.

Ön üçlü Filtrede genel olarak bu Standardın çok önemli olmadığını söyleyebiliriz. Fakat Filtre üretimi yapan dünya çapındaki büyük firmalar, Ön üçlü Filtrelerine de Bu Belgeyi de almaktadırlar. Amerika gibi gelişmiş ülkelerde bu sektörde ticaret yapabilmek için zorunlu olan bu belge genellikle Amerika’da bulunan tüm üreticilerde mevcuttur.

Fakat Son Yıllarda, Çin Pazarının da dünyaya açılması Alibaba gibi uygulamalarında gelişmesiyle, Ülkemizde insanların kafasında bulunan Çin malı ürünler ucuzdur algısını değiştiriyor. Çünkü Çin’de bulunan bir çok üretici kendi ülkelerindeki belgelerin yanı sıra dünya standartlarında  alınması gereken bir çok belgeyi alıyorlar. Aslına Bakarsanız, Son Zamanlarda Çin’de üretim yapan firmaların Dünya  ve Avrupa Standartlarına uyabilmek adına üretim yaptıkları ürünlere almış oldukları bir çok belge, Diğer ülkelerdeki üreticilerin aldıkları belgelerden çok çok fazla olduğunu görebilirsiniz.

Membran 7 Kat sarmaldan oluşmaktadır su her katından geçeriken 1 mikronun Miltonda bir küçüklüğünde gözeneklerden geçmektedir. Suyun 6 gen yapısı sayesinde gözeneklerin şekline göre tutabilme katsayıları farklılık gösterir. Çıplak gözle görünmeyecek adar küçük olan bu gözeneklerden, geçebilen su temiz su, Geemeyen su ise atık su olarak atılmaktadır.

Reverse Osmosis Systemlerin en büyük eksilerinden biri atık su atmasıdır. Suyu ikiye ayıran bu filtre suyun içerisinde insan sağlığına yararlı olan bazı minerallerin ( Potasyum, kalsiyum Magnezyun vb. ) %10 -15 lik bir kısmını atık su ile atmaktadır.

Ve şebeke suyunuzun normal Ph seviyesini ortalama bir derece düşürmektedir. Çünkü Ph seviyesi suyun saflık oranı ile içerisinde bulunan minerallere göre hesaplanmaktadır. Doğal olarak Su 4. Filtre olan Membran Filtreden Çıktıktan sonra, Arıtılmış olur. Fakat, tadı biraz sert olmaktadır. Hem Ph hem de minerallerin azlamasından dolayı, 5 Filtre olan  tam bu noktada Post Karbon Filtre Devreye Girmektedir.

       5 - Post Karbon ( Tatlandırıcı ) Filtre.

Post Karbon tatlandırıcı filtre Hindistan cevizi kabuğundan oluşan doğal bir filtredir. Ve suyun tadını düzelterek içimi kolay bir hale getirmektedir.

        6 - Ekstra Aşamalar

Şimdiye Kadar Anlattığımız Bu Filtreler Standart Kök Reverse Osmosis System Su Arıtma cihazlarının Standart çalışma şeklidir. Ters Ozmos Sisteminin ürettiği su ile yetinmeyen ve daha iyi daha sağlıklı su üretmek amacıyla yola çıkan firmalar, Reverse Osmosis System’n sunmuş olduğu Modüler yapı sayesinde, suyun üzerinde ekstra işlemler yaparak suyun içerisinde kaybılan mineralleri geri ekleyerek ve alkali filtre gibi filtrelerle suyun ph seviyesini yükselterek, daha sağlıklı hatta alkali su elde edebilirler.

Bu Sayede ürünelrin üretebildikleri suyun değerleri daha yüksek çıkmaktadır. Bu sayede daha sağlıklı su tüketebilirsiniz.