UV Ultraviyole Filtreleme Sisteminin Önemi

Posted by admin 02/10/2021 0 Comment(s)

Ultraviyole ile dezenfeksiyon işlemi suya herhangi bir kimyasal madde veya oksidan ilave etmeksizin 254 nm dalga boyunda  UV ışını üreterek virüs bakteri ve mikroorganizmaların DNA larını parçalama sonucu gerçekleşir. Düşük basınçlı lamba yardımı ile UV dalgaları üreten dezenfeksiyon sistemi  virüs küf mantar alg ve bunların yumurtalarını etkisi hale getirir.

 

İnsan sağlığı için tüketilebilir su oldukça önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar günümüz şartlarında genel  olarak olarak fabrşkasyon su tüketimi mümkün olsada elbetteki  pek çok kişi halen içerisinde çok fazla sayıda  mikroorganizma olan su tüketimi gerçekleştirmektedir. Yine çeşme su tüketmeyen kişiler de hazır sular içerisinde azalmış olan mineral dahilinde yeterli kadar gerekli olan su tüketim değerlerini alamamaktadır. Bundan dolayı da ilerleyen yıllarda su tüketim dahilinde meydana gelecek sağlık sorunları ile karşılaşabilmek çok daha mümkün hale gelmektedir. Su içerisinde, bakteri,küf,  mantar ve virüsler yaygın olarak görülen zararlı mikroorganizmalar olarak bilinir. Bu zararlı maddelerin su içerisinde ayrıştırılması ve zararsız hale getirilmesi için mikrobiyolojik arıtma sistemleri kullanılması ön görülmektedir. Mot ötesi ışınlar dahilinde su içerisinde yer alan zararlı, zararsız hale getirilriken, mikroorganizmalar da UV-C Işınlarına bağlı olarak etkisi yiritmektedir.  Uv sterilizasyon sistemleri su arıtma cihazlarına sonradan ilave edilmektedir.

 

Elbette ki tercih edilen ultraviyole sterilazyon su arıtma  sistemleri ekonomik su arıtma sistemleri ekonomik açıdan da ürün teknik özellikleirne göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak konutlarda kullanılacak sistemler daha  uygun fiyatlar dahilinde tüketicilere sunulurken sanayi tipi olan ürünlerde diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatların olması doğal birdurumdur. Kullanılacak olan cihazın kapasitesi metreküp olarak değerlendirlirken içerisinden geçen su miktarına bağlı olarak da fiyatların değişmesi mümkündür. Kullanımı kolay ve farklı güçlerde üretilmesi de ürünün sunmuş olduğu verimi arttırmaktadır. Kullanılanacak olan ürünlerde çalışma sıcaklığı basınç ve çalışma gücü gibi özellikler göz önünde bulundurularak , reaktör çapı , uzunluk ve genişlik ölçü bilgileride göz ardı edilmemelidir.

 

Sistem Nasıl İşliyor?

 

Konutlar için tercih edilecek UV sterilizasyon su arıtma sistemleri, tesisat girişlerine monta edilmektedir.  Böylelikle  çeşme suyu açıldığında cihaz içerisinden geçen su miktarı UV ışınları ile birleşerek, sterilize edilmiş olacaktır. Ortalama olarak bu cihazlarda saatte 1,5 küp su arıtımı yapılmaktadır. Genel olarak standart ürünlerde ise su basıncı 10 bar maksimum basınç olarak ayarlanır. Sonuç olarak UV üniteleri çevre dostudur ve kimyasal kullanmadan dezenfeksiyon sağlar. Bu sayede  suyun kimyasal özelliğinideğiştirmez Dezenfeksiyon süresi çok hızlıdır.