SU ARITMA TANKI NEDİR ?

Posted by admin 01/11/2021 0 Comment(s)

Su arıtma tankı, su arıtma cihazlarında cihazı filtrasyon sistemlerinden geçirilen ve temizlenen suyun depolandığı haznedir. Bazı modellerde hem filtreleme sistemi, hem de hazne beraber entegre olacak şekilde tasarlanmıştır. Tank içerisinde depolanan su, motorlu (pompalı) ya da motorsuz (pompasız) çalışma prensibine sahip cihazlardan çıkış hattı ile su kullanıma sunulur. Evlerde, iş yerlerinde, şebeke suyuna bağlayarak suyun içerisindeki kimyasalları, bileşikleri, ağır metalleri, bakterileri mikroorganizmaları, tortu ve çökeltileri özel filtreleme sistemleri ile arındırarak kaliteli su elde etmeye yarayan su arıtma cihazları tasarlanırken, su haznesi olarak tanklar kullanılır. Su arıtma markaları farklı modellerde ve farklı malzemeden üretilen tanklara sahip su arıtma cihazları üreterek iş yerlerinde, evlerde, ofislerde rahatlıkla kullanılabilen cihazları insanların hizmetine sunmuştur. Su haznesi olarak kullanılan tanklar, malzeme cinsine göre farklı özelliklere sahiptir. 

Su Arıtma Cihazlarında Kullanılan Basınçlı Tanklar

Basınçlı tanklar, malzeme olarak farklı özelliklere sahip malzemelerden üretilir. Bu tanklar içerisindeki dolgu malzemesinin özelliklerine göre işlev yapar ve farklı isimler alır. Tank içerisine konulan filtreleme sistemleri ile fitrenin özelliğine göre suyun arıtılmasında farklı kazanımlar elde edilir.

Su Arıtma Tankları İçerisinde Kullanılan Filtre Sistemleri

Su arıtma tanklarında suyun dezenfekte edilmesi, temizlenmesi, yabancı maddelerden arındırılması için suyu yumuşatıcı filtreler, nitrat filtresi, arsenik filtresi, çok katmanlı filtre, kum filtresi, aktif karbon filtresi, demir mangan filtresi gibi özel tasarım filtre sistemleri kullanılır.

  • Demir Mangan Filtresi: Su içerisindeki ağır metalleri arındırmak için katalizör görevi gören bu filtre sistemleri; su kimyasalı kullanmaya gerek kalmadan suyun içeriğindeki mangan ve demiri katı forma dönüştürerek filtre sistemlerinden arındırılmasına sağlar.
  • Aktif Karbon Filtresi: Bu filtrenin en temel özelliği, klor olarak bilinen maddenin arındırılmasını sağlayarak suyun kokusunu bozan ve insan sağlığı için zararlı kimyasalların arıtılmasında görev yapar.
  • Katmanlı Filtre: Bu filtre sistemleri 10 mikrona kadar suyu filtreleme özelliğine sahip olup; antrasit, kuvars, garnet gibi mineral katmanları ile birlikte suyun içerisindeki tortu ve çözeltilerin arındırılmasında kullanılır.
  • Kum Filtresi: Özel olarak tasarlanan kum filtre sistemleri; farklı boyutlarda kuvars kumundan oluşan katmanlar ile küçük boyutlardaki kum parçalarını bir arada toplayarak suyun temizlenmesini sağlar.