MEMBRAN FİLTRE NE İŞE YARAR? FİLTRE AŞAMALARI NELERDİR?

Posted by admin 18/11/2021 0 Comment(s)

Membran kelimesi Latincede “zar” anlamına gelmektedir. Membran filtre belirlenmiş büyüklükte gözenek çapına sahip ve bu gözenek çapından büyük partikül ve mikroorganizmaları geçirmeyen mutlak filtrelerdir. Membran filtrenin basınca dayanıklı, gözenek büyüklükleri mikron seviyesindedir. Sık gözenekli sünger görünümlü bir yapıya sahiptir. Membran filtreler 0,1 μm ile 10 μm arasında değişen gözenek çaplarında üretilmektedir. Membran filtreleme fiziksel bir filtrasyondur.

Membran filtreler ürüne zarar vermeden tüm mikroorganizmaları tuttuğundan dolayı arınık üretimler için bir kurtarıcı olmuş ve bu yüzden günümüzde başta ilaç sektörü olmak üzere, meşrubat, doğal kaynak suları gibi sıvılar ile suda çözünen gıdaların üretiminde vazgeçilmez bir yöntem olmuştur.

Membran filtreler, kullanım alanlarına göre farklı materyallerden üretilebilmektedirler. Örneğin; rejenere selüloz, selüloz asetat, Nylon, PTFE (teflon), vb. gibi, filtre edilecek sıvının yapısına bağlı olarak seçilebilecek değişik özelliklerdeki materyallerden imal edilmektedir.

Polietersülfon Membran filtrelerde akış hızı mükemmeldir. Buna bağlı olarak filtrelenebilme hacmi yüksektir. Protein absorpsiyonu düşük olduğu için biyolojik üremenin artımında negatif etkilidir. Geniş pH aralığında ( pH, 2-12 arasında ) filtre edilebilir. Ayrıca, zarlar çevresel sektörün örnekleri için çok iyi uygundur. Suyu 0,1 mikron ile filtre edildiğinde ultra arıtma sağlanmış olur.

Reverse Osmosis Sistemlerinde Kullanılan Membranların Verimli ve Uzun Ömürlü Çalışması için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

• Ozmos sistemi öncesinde çok iyi bir ön arıtma yapılması,

• Suyun ısısının ayarlanması,

• Suyun özelliğine uygun Membran dizaynının doğru yapılması,

• Uygun ve doğru antiskalant seçilmesi,

• Membranların kimyasal yıkamasının yapılacağı zaman membranların yapısına zararlı kimyasallardan kaçınılması,

• Membranlar cilt hassasiyetindedir ve cilde temasta zarar veren hiçbir kimyasalın kullanılmaması gerekmektedir.

1. Aşama Filtresi 5 Micron Kapaklı Kaba Tortu Filtresi:

5 mikron kapaklı tortu filtre, ters ozmos filtrasyonunun ilk aşamasıdır. Filtrasyonunun başlangıcında, suda bulunan kaba tortu, kum, mil, çamur gibi maddelerin arıtılmasını sağlayarak ters ozmos membran filtreyi korur ve optimum filtre ömrü sağlar. Kullanım ömrü 6-8 aydır. Suyun kullanımına göre değişiklik gösterebilir. 6 ton su kullanıldığında ömrü dolar ve yenisiyle değişmesi gerekmektedir.

2. Aşama Filtresi CTO Karbon Blok filtresi

CTO karbon blok filtre, ters ozmos filtrasyonun ikinci aşamasıdır. Suyun renk, tat ve koku dengesini düzenler. Kaliteli içme suyunda bulunmaması gereken klor ve ağır kimyasal maddeleri arıtarak membran filtreyi korur ve ters ozmos işleminin kusursuz olarak gerçekleşmesini sağlar. Kullanım ömrü 6-8 aydır. Suyun kullanımına göre de değişiklik gösterebilir. 6 ton su kullanıldığında ömrü dolar ve yenisiyle değişmesi gerekmektedir.

3. Aşama Aktif Granül Karbon Filtresi

İlk aşamadaki filtreden geçmiş klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımını sağlar. Bu filtre aktive edilmiş karbondan oluşmaktadır ve klorin, koku, organik kirleticiler, böcek ilaçları ve koku ile tadı etkileyen kimyasallardan arındırma amaçlıdır.

4. Aşama Membran

5. Aşama Post Karbon (tatlandırıcı) Filtre

İçerisinde bulunan aktif granül karbon filtre yüksek performansı aktive edilmiş karbondan oluşmaktadır ve klorun, koku, organik kirleticiler, böcek ilaçları ve koku ile tadı etkileyen kimyasallardan arındırır. Membran filtreden çıkan su, saflığa yakın olup, içim olarak hamdır. Post karbon filtre ile bu hamlıktan çıkartır, içimi hoş kokudan arındırılmış lezzetli bir hale dönüştür.

6. Aşama Mineral Filtre

Ozmos sistemden çıkan suya ekstra Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve diğer hazır birçok doğal maden sularında bulunan mineralleri insan gelişimi uygun bir şekilde takviye eder. Mineral filtre sonrası su insan bedeninin sağlıklı gelişimi için gerekli mineralleri mükemmel ve dengeli bir oranlara sahip olur. Mineral filtre ozmos sistemleri sonra ilave edilerek takılabilir. Bütün su arıtma cihazları ve modelleri ile uyumludur.

 

kaynak:phsuaritmadergisi.com